Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

0
101

Yurt dışından satın aldığınız telefonların pasaporta imei kaydını nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri sırasıyla anlatmaya başlayayım o zaman.

Tatil için olsun ya da iş için yurt dışına çıktığımızda ülkeye dönmeden aklımıza gelen şeylerden biri telefon satın almak. Ülkemizdeki akıl almaz vergilerden dolayı artık ihtiyaç haline gelen akıllı telefonları satın almak zorlaştı. Bizim de yurt dışına çıkmamızı fırsat bilerek telefon almak çok mantıklı hale geliyor. Peki telefonu aldık bundan sonra yapmamız gerekenler nelerdir cevaplayalım.

Yurt dışından Kaç Adet Telefon Getirebiliriz?

Daha önce yurtdışından gelen bir kişi yanında 2 adet telefon getirebiliyordu. Yakın zamanda değişen kanunla beraber artık yanımızda sadece 1 adet telefon getirebilme hakkımız var. Pasaportumuza da 2 yılda sadece 1 telefon kayıt ettirebiliyoruz. Yani bir telefonu pasaporta kayıt ettirdikten sonra iki yıl o pasaportun kayıt hakkı olmuyor.

Yurt dışından aldığım telefon ne zaman kapanır?

Yurt dışından aldığınız telefonunuzu kullanma süreniz 120 gündür. Eğer telefonunuzu kayıt ettirmezseniz telefonunuz kullanıma kapanır. Eğer pasaportunuz yoksa ya da hakkınız doluysa yapacağınız tek şey Türkiye’de telefona hattı takmamak. Hattı telefona takmadığınız sürece telefonun kayıt süresi olan 120 gün başlamamış olur.

Yurt dışından aldığımız Telefon IMEI kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışından getirdiğimiz telefonu kayıt ettirmek için 2 seçeneğimiz var. Vergi ödeyip makbuzuyla birlikte GSM şirketlerinin bayilerine gidip kayıt işlemlerini yaptırabilirsiniz. Bir diğer seçenek de E-devlet üzerinden kayıt ettirmek.

Telefonun kutusunda bulunan ya da telefona *#06# yazarak öğrenebileceğiniz IMEI numarasını E-devlet üzerinden kayıt ettirebilirsiniz. Ödemenizi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. 2017 Kasım ayı itibariyle 149,20 TL bir ücreti var. Pasaportunuzun üzerindeki pasaport numarası ve bilgilerinizi girerek kolayca kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kayıt işlemleri gayet hızlı oluyor. Kendimden örnek vermem gerekirse Pazar gecesi saat 3’te yaptığım işlem 15 dakika sonra gelen mesaj ile onaylandı. Eğer benim gibi E-devlet kapısını kullanmıyor ve şifrem yok diyorsanız merak etmeyin. Artık şifre almak için PTT’ye gitmenize gerek kalmıyor. Sahip olduğunuz herhangi bir banka hesabı üzerinden internet bankacılığı ile E-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here