Moldova

0
110

Moldova Rehberi isimli bu yazımızda sizlere Avrupa’da bulunan ve eski bir SSCB ülkesi olma özelliğini taşıyan Moldova Cumhuriyetini tanıtacağız.

Kısaca Moldova

Doğu Avrupa’da bulunan Moldova, 1991 yılında SSCB’nin dağılması sonucunda bağımsızlığını kazanmıştır. Moldova’nın başkenti Kişinev’dir. Doğu Avrupa’nın karalarla çevrili küçük ülkesi olma özelliğini taşıyan Moldova’nın Balkanların kuzeyinde kalmasıyla beraber, güneybatısında Romanya ve kuzeydoğusunda Ukrayna olmak üzere sadece iki komşusu bulunmaktadır.

Ayrıca Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve diğer uluslararası kuruluşlara üyedir.

Moldova’nın içerisinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısındaki kısmını bir şerit gibi kapsayan bölgede ise tek taraflı olarak bağımsızlığını eden ve bir de-facto (hukuki olarak) bir cumhuriyet olan Transdinyester Moldova Cumhuriyeti bulunur.

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Moldova’da tarihinde bir çok işgale maruz kalmıştır.
Ülkenin yüzölçümü 33.846 iken nüfusu ise 4.434.547 kişidir. Km² başına 108 kişi düşen ülkede nüfus artış oranı -1.830 kişidir. Aynı zamanda ülke nüfusun %99’u okuma yazma bilmektedir.

Moldova’da kişi başına düşen milli gelir 4.000$ civarı kadardır. Bu da Moldova’nın diğer Avrupa ülkelerinin ortalamasında olduğunu göstermektedir. Buna rağmen ülkede sıcak kanlı ve güler yüzlü insana rastlamamız mümkündür.

İklim

Karasal iklime sahip olan Moldova’da dört mevsim yaşanmaktadır. Kışların soğuk ve karlı yaşandığı ülkede kış aylarında ortalama sıcaklık 5 ila -3 derece arasında değişkenlik gösterirken bahar mevsimi ise her yıl değişkenlik göstermektedir. Moldova’da yaz mevsimi sıcak ve uzun yaşanmaktadır. Yaz dönemlerinde sıcaklık ortalama 19-22 derece arasında olmasına karşın en yüksek sıcaklık ise 40 derece kadardır. Sonbaharla soğumaya başlayan ülkeye genel olarak kasım ayında ilk kar düşer. Ülkenin ziyaret için en ideal dönemi bahar ve yaz dönemleridir.

Arc de Triomphe

Nüfus

4.5 milyona yakın nüfusuyla tanınan Moldova’da etnik dağılım olarak Moldovalılar çoğunluğu oluştursa da sırasıyla ülke çoğunluğunu Ukraynalılar, Ruslar ve Türk asıllı Gagavuzlar oluşturmaktadır.
Ülkenin %75.8’ini Moldovalı/Rumenler oluştururken, %8.4 Ukraynalılar, %5.9 Ruslar, %4.4 Gagavuzlar, %1.9 Bulgarlar ve geriye kalan %3.6’sını diğer milletler oluşturmaktadır.

Dil

Moldova’nın resmi dili Romence’dir. Aynı zamanda Rusça da ülkede hem ilk dil hemde ikinci dil olarka görülmektedir. Moldova’da diğer Avrupa ülkeleri gibi bir çok dil konuşulmaktadır. En çok konuşulan diller ise Moldovca (Rumence), Rusça, Gagavuzca’dır. Ukraynaca ve Gagavuzca ise azınlıklar tarafından konuşulmaktadır. Ülke okullarında öğretilmekte olan yabancı diller ise Fransızca ve İngilizcedir.

Din ve İnanç

Ülkede Doğu Ortodokslar nüfusunun yaklaşık olarak %98’i gibi bir çoğunluğu oluşturmaktadırlar. Ayrıca ülkede %1.5 oranında da Yahudi azınlıklar yaşamaktadır.

Festivaller

Ülkenin uluslararası ilk festivali Bitei aynı zamanda uluslararası tek sahne sanatları festivali olma özelliğini taşımaktadır. Tiyatro, dans, sokak performansları ve müziğin yanı sıra folklor gösterileri ve kukla tiyatrosunun da olduğu festival her yılın mayıs ayında başkent Kişinev’de düzenlenmektedir.

Bir diğer uluslararası festival olma özelliğini taşımakta olan Cronograf Moldova ise uluslararası belgesel film festivalidir. Yine mayıs ayında başkent Kişinev’de düzenlenmekte olan festivalde video reklam, müzik videosu gibi bölümler mevcuttur.

Son olarak martın ilk haftası yine başkent Kişinev’de düzenlenen Mortisor ise ülkenin en büyük müzik festivali olma özelliğini taşımaktadır. Festivalde 40’a yakın konser gerçekleşirken senfonilerin yanı sıra tiyatro oyunları da sergilenmektedir.

Moldova’da Gezilip Görülecek Bazı Yerler

 • Yazarlar Parkı
 • Özgürlük Meydanı
 • Charles Köprüsü
 • Stefan cel Mare Heykel
 • Mihai Eminescu Ulusal Tiyatrosu
 • Cathedral of Christ’s Nativity
 • Oficiul Central Postal
 • The Triumphal Arch
 • Milestii Mici
 • Cricova
 • Capriana Manastırı
 • Orheiul Vech
 • Patria Sineması
 • Herta Evi
 • Valea Morilor Meydanı
 • Trapezaria Manastırı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here