Los Angeles’ta Gezilecek Yerler

0
54

Los Angeles, birgün Amerika Birleşik Devletleri’ne giderseniz kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu yazıdan sonra Los Angeles’ta gezilecek yerler hakkında yeterli bilgiye sahip olacağınız kanaatindeyim.

Los Angeles hakkında farklı açıdan değerlendiğim birkaç yazı paylaşacağım. Bunlar Los Angeles’ta yaşamayı düşünen insanlar için bir rehber niteliğinde olacak ancak bu yazımda tamamen ilk kez ve turist olarak Los Angeles’a gidecek insanlar için olduğunu belirteyim.

Los Angeles Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri’nin New York’tan sonra en büyük ikinci şehri. Los Angeles County’de 10 milyona yakın insan yaşıyor ve şehir deprem bölgesinde olduğu için downtown haricinde neredeyse hiç yüksek katlı gökdelen yok diyebiliriz. Yatay yapılaşma olan şehir çok büyük bir yüz ölçümüne sahip. Los Angeles County baz alırsak İstanbul’un 3 katına yakın bir alana sahip.

Los Angeles hakkında bilmeniz gereken bir diğer konu İstanbul’da yaşayanların alışkın olacağı trafik problemi. Şehir dünya’nın en yoğun trafiğine sahip. 6-7 şeritli otobanlar olmasın rağmen neredeyse herkes araç sahibi olduğu için trafik tam bir baş belası.

Los Angeles’ta Gezilecek Yerler

Los Angeles başta ev sahipliği yaptığı hollywood sineması, medya, bilgisayar oyunları gibi birçok alan sayesinde az çok aşina olduğumuz bir şehir. Bu dev şehirde turistler için gezip görülecek birçok yer mevcut fakat belli başlı yerleri yazmayı tercih ettim.

Hollywood Bulvarı

Amerikan sinemasına ismini vermiş olan bu yer, bugün  turistlerin akına uğruyor. Bulvarda oscar ödür törenlerinin yapıldığı Dolby Theater ile Chinese theater yer alıyor. Ünülerin isimlerinin bulunduğu yıldızlar ve el izleri (Walk of Fame) burada yer alıyor.

Genelde objektif bir yazı olmasına dikkat ediyorum fakat şunu belirtmek isterim Los Angeles’ta gezdiğim yerler arasında en büyük hayal kırıklığı burasıydı benim için. Nedenine gelirsek tv’de ya da internette gördüğünüz kısmı bulvarın ufak bir bölümü biraz daha ilerledikten sonra tacocu ve ülkemizdeki bir milyoncu dükkanları gibi yerlerle dolu.

Universal Studios

İzlediğiniz hollywood filmlerindeki o akıl almaz sahnelerin nasıl çekildiğini merak ediyorsanız hatta etmeseniz bile sinema sektörünün nasıl bir endüstri olduğunu görmek için gitmelisiniz. Film setlerini gezebilir hatta o film sahnelerini kendiniz yaşayabilirsiniz. Universal Studios’u gezmek bir gününüzü alabilir. Her alanda inanılmaz kuyruklar oluşuyor kuyrukta beklemeye de hazır olun.

Santa Monica

Trafiğe kapalı olan 3. Caddede gezebilirsiniz. Çevrede bulunan kafe ve restoranlarda kahve içebilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Tabi fiyatları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Ve tabiki Santa Monica’nın sembolü iskele ve dönme dolap. Dönme dolaba binmeseniz de iskelenin en ucundan Pasifik Okyanus’unu izleyebilirsiniz.

Venice Beach

Santa Monica’nın güneyinde kalan Venice Beach, insanın kendini Los Angeles’ta olduğunu en çok hissetiren yerlerin başında geliyor. Geniş kumsallarda güneşlenebilir, okyanus dalgalarıyla mücadele edebilirsiniz. İsterseniz bisiklet kiralayıp yürüyüş yolundan muhteşem manzara eşliğinde Santa Monica sahillerine kadar gidebilirsiniz. Ayrıca birçok kafe,restoran ve hediyelik eşya satan dükkan mevcut. En aktif zamanları akşam 4’ten sonra başladığı için öğle vakti gitmenize gerek yok.

Bu yazımda sadece birkaç yerden ayrıntılı bahsettim fakat Los Angeles’ta gezilecek yerler listesi oldukça fazla ve sıralamam gerekirse:

  • Beverly Hills
  • Malibu Beach
  • Six Flags
  • Downtown
  • Staples Center
  • Walt Disney Concert Hall
  • Exposition Park

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here