Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

0
294
Girne Limanı

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vizesiz, pasaportsuz sadece 3 ülkeye gidebilmekteyiz. Peki bir Türk vatandaşı vizesiz ve pasaportsuz hangi ülkelere gidebilir. İşte sadece kimliğinizi yanınıza alarak yurt dışına gidebileceğiniz 3 ülke.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkemize 65 km mesafe uzaklıkta, Akdeniz’in 3.büyük adası olma özelliğini taşıyan Kıbrıs Adasındaki bir yarımada ülkesidir. Genelde tatil zamanlarında tercih edilen ada, yaz turizminin yanında kültür turizmi olarak da önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar yazın tercih edilse de iklim nedenlerinden dolayı ılıman olduğu için kışın ve sonbaharda da tercih edilebilir. Kuzey Kıbrıs’a gittiğiniz süre sonrasında pasaportsuz 90 gün kadar kalabilirsiniz. Ercan Havalimanının başkent Lefkoşa’da bulunmasına rağmen Gazimağusa ve Girne turistler tarafından daha çok tercih edilen bölgeler arasında. Eğer Kıbrıs’ın güney bölgesine inmek isterseniz ise vizeye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Peki KKTC’ye gitmek ne kadar maliyetli olabilir?

Türkiye Üzerinden Kıbrıs’a Ulaşım

Havayolu İle Kıbrıs’a Gitmek İsteyenler;
Hemen yarın akşam uçak ile Kıbrıs’a biri 120 liradan başlayan fiyatlarla promosyon bilet veya 160 liradan başlayan fiyatlarla ekonomi sınıfı bilet alabilir. Eğer bir ay sonraya bilet alacaksanız bilet fiyatları size maksimum 10 lira daha ucuza mal olacaktır. Kısacası bugün karar verip yarın Kıbrıs’a gidecek birisi 120 Türk lirasıyla başlayan fiyatlarla İstanbul’dan Kıbrıs’taki Lefkoşa şehrine 1-2 saat içerisinde (Uçuş firmalarınca zaman değişkenlik gösterebilir.) varacaktır. Ayrıca başka şehirlere gitmek isteyenler için havalimanında Lefkoşa Belediyesi’nin servisleri mevcuttur. Eğer Lefkoşa’da indikten sonra araba kiralamak isterseniz günlük 80 Türk lirası ve 210 Türk lirası arasında araba kiraları değişkenlik gösterebiliyor.
Denizyolu Üzerinden Kıbrıs’a Gitmek İsteyenler;
Deniz otobüsleri veya feribotlar aracılığıyla Alanya, Turşucu ve Mersin limanlarından Kıbrıs’a gitmeniz mümkün. Mersin, Turşucu ve Alanya limanlarından günlük seferler bulunmakta. Turşucu limanından Girne’ye gitmek isteyen biri için feribot ve deniz otobüsü fiyatlarını sizler için hazırladık. Turşucu limanından giden bir feribot; öğrenci için 75-90 Türk lirası, yetişkin için ise 75-100 Türk lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Deniz otobüsü ise öğrenci 130 Türk lirası, yetişkin 140 Türk lirası civarında.
Geri dönüşlerdeyse öğrenci ve yetişkinlerde pek fazla fiyat farkı görülmemekte. Feribot 80-85 Türk lirası, deniz otobüsü ise 110 Türk lirası civarında değişkenlik göstermekte.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin En Ünlü 3 Şehri

Lefkoşa
Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa’nın topraklarının yarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne diğer yarısı ise Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetine aittir. Kıbrıs adasının tam ortasında bulunan Lefkoşa şehri Kıbrıs’taki şehirler arasında kültürel yönüyle tarihi sevenler için biçilmiş kaftan.

Gazimağusa
Gazimağusa Akdeniz’in en güzel sahillerine ev sahipliği yapıyor. Sahillerinin yanında aynı zamanda Akdeniz tarihinin de en eski izlerini taşımasıyla tanınıyor. Gazimağusa’da tatil yapacakların döndüklerinde kendilerini Akdeniz tarihine birinci ağızdan tanıklık etmişçesine Magosa’yı anlatacaklarına adım gibi eminim.

Girne
Limanları ve en revaçta olan ve eğlence mekanlarıyla ünlü olan Girne, Gazimağusa ile beraber turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Girne’de birçok tarihi manastır ve kilise mevcut. Kıbrıs’ı gezen turistler için Girne, Kıbrıs’ın en güzel şehri olarak adlandırılıyor.
Bunların yanında Güzelyurt, İskele ve Karpaz ise Kuzey Kıbrıs’a bağlı, gezip görebileceğiniz ülkenin diğer şehirleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here