Kosova Rehberi

0
132

Kosova Rehberi isimli bu yazımızda sizlere Balkanlar’da bulunan ve bir başka Avrupa ülkesi olma özelliğine sahip olan Kosova Cumhuriyeti’ni tanıtacağız.

Kısaca Kosova

Kosova Cumhuriyeti yaklaşık olarak 1.800.000’e yakın nüfusuyla Balkanlarda yer alan bir Avrupa ülkesidir. Uzun yıllar boyunca işgallere maruz kalmış, savaşlara tanık olmuş bir ülkedir.

Kosova kuzeyde ve doğuda Sırbistan’ın, güneyde Makedonya’nın ve Arnavutluk’un, batıdaysa Karadağ’ın bulunduğu bir konuma sahiptir ve bu ülkelere sınırı bulunmaktadır fakat bir çok Balkan ülkesinin haricinde herhangi bir denize sınırı bulunmamaktadır.

Kosova’da İklim

Kosova nemli karasal iklime sahip ve Akdeniz ikliminin yanında okyanus ikliminin de görüldüğü bir ülkedir. Kuzeydoğusunda daha çok karasal iklimden etkilendiği için kışlar karlı ve soğuk geçerken yazlar oldukça sıcaktır.

Yıllık ortalama sıcaklık değerleri kışın 9.5 civarındayken, yazın bu sıcaklık değeri ortalama olarak 19.2 derecedir.

Ocak ayı ülkede en soğuk aydır ve bu ayda genel olarak sıcaklık 0 derecenin altına düşmektedir.

Prizren ve Istok’ta ise diğer bölgelerden farklı olarak kışı çok daha ılık geçirmektedir.

Ayrıca Kosova’ya gidilmesi en ideal olan zaman dilimi ise mayıs ve eylül ayları arasında ki zamanlardır.

Priştine Şehri

Kosova’da  Dil, İnanç ve Etnik Yapı

Kosova Cumhuriyeti’de dil diğer bir çok Balkan ülkesi gibi tek bir dile bağlı değil. Kosova’nın resmi dili Arnavutça ve Sırpça’dır. Ülke sınırları içinde Türkçe, Boşnakça, Romanca da konuşulan diller arasındadır. Ayrıca bu diller de resmi diller olarak kabul edilmektedir. Bugün Türkçe Prizren, Mamuşa, Priştine, Mitroviça, Vıçıtırın, Gilan bölgelerinde resmi dil olarakta kabul edilmektedir.

Bunun haricinde Gora bölgesinde ise Boşnakça ve Makedonca arasında bir dil konuşulmaktadır.

Kosova halkının inanç sistemine gelecek olursak şöyle açıklayabiliriz:

Yaklaşık  11.000 km’ye yakın toprak parçasına sahip bölgede uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kaldığından dolayı nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslüman inanca sahiptir.

Etnik yapısı olarak Kosova için şunlar söylenebilir:

Ülkede  1999 yılında ki etnik yapı bilgilerine göre bilgi verecek olursak Kosova Cumhuriyeti’nin %85-90 arasındaki  kısmı Arnavut, %3-4 Sırp, %3-4 Türk ve kalan kısmı ise diğer halklar olarak yüzdelik dilimlere sahiptir. Fakat bugün göçlerle beraber bu oranların nasıl olduğu tam olarak bilinememektedir.

Kosova’da İdari Yapılanma

1999 yılında BM kontrolü altına alınan Kosova 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Bağımsızlığının ardından denetim BM’den Avrupa Birliği’ne geçmiştir. Kosova’daki Avrupa Birliği temsilciliği bundan sonra Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıklamıştır. Böylece BM’nin de 1999 yılından beri Kosova’da üstlendiği yönetim sona ermiş bulunmaktadır.

Kosova’da Avrupa Birliği ülkerinden 1900 polis ve yargı mensubu görev yapacaktır. Bu şekilde Kosova Avrupa’nın 50. ülkesi olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca bugüne dek tam 112 ülke tarafından tanınmıştır.

Kosova idari olarak tek yapılı bir ülke değildir. 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhururiyeti, NATO’nun bölgedeki yönetiminin kabul ettiği yapılanma ve Kosova üzerinde halen daha hak sahibi olduğunu iddia eden Sırbistan Cumhuriyeti’ne ait olan 3 farklı yapılanma söz konusudur.

Kosova Cumhuriyeti’nin İlleri ve Şehirleri

UNESCO Dünya Miraslarını Koruma Listesi’nde bulunan Sırp Ortodoks Kilisesi’nin toprakları içinde olduğu Kosova ayrıca birçok güzel sahile sahip. Ülkenin turistik değerleri arasında Kullas adı verilen geleneksel taş evlerde bulunmakta.

Kosova ayrıca 7 ile sahiptir. Bunlardan biri hem başkent olan hem de ülkenin en kalabalık şehir olan Priştine’dir. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunan ülke güneyindekiGracanica Köyü’de buradadır.

14.yy’da Sırbistan İmparatorluğu’nun başkenti olan Prizren “Büyük Kale” manasına gelmektedir. Prizren Kosova’nın 2.büyük şehri olma özelliğinin yanında Kosova’nın en tarihi şehri olma özelliğini de içinde barındırmaktadır.

Bir başka Kosova şehri olan Yakova ise Kosova Savaşı’nda en çok hasar almış şehir özelliğini taşımaktadır. Ayrıca şehir bugün en iyi gece hayatı alternatiflerinin sunulduğu bir yer olma özelliğinide taşımaktadır.

Ferizovik, Gilan, Mitroviça ve İpek ise diğer Kosova illeri arasında yer almaktadır.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra 9 şehire sahip olan Kosova’nın şehirleri içerisinde saydığımız illerin dışında birde Vıçıtırın ve Poduyeva isimli şehirlerde bulunmaktadır.

Bu iki şehrin Kosova illeri arasında yer almamasının nedeni ise şu şekildedir: şehirlerin kanuna göre Kosova’nın Priştine ve Mitroviça ilinde ve yine kanuna göre Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovski ilinde yer alması bu şehirleri Kosova şehri olarak saymamıza ama Kosova illeri arasında yer almamasına Priştine ve Mitroviça illerine bağlanmasına neden olmuştur.

Kosova’nın Festivalleri

Kosova’da birçok kültür festivali düzenlenmektedir. Genel olarak Balkan sanatçılarının desteklenmesiyle Balkan kültürünün ve ilişkilerinin gelişmesi amacıyla düzenlenen bu festivallerden biri Priştine’de gerçekleşen Uluslararası Balkan Dernekleri’nce düzenlenen Gençlik Festivali’dir. Balkan topraklarında birçok ülkeyi bir araya getiren festivalde halk oyunları, yöresel müzikler ve geleneksel drama oyunları sergilenir.

Ayrıca ülkede birçok film festivalide düzenlenmektedir. En geniş çaplı düzenlenen film festivali Dokufest’tir. Bir belgesel festivali olan Dokufest’te konserler, sergiler, açık hava gösterimleri organize edilmektedir. Festival her yılın ağustos ayında başken Priştine’de sokakları renklendirir.

Kosova Uluslararası Film Festivali ise her yılın ocak ayında yerli yabancı birçok film izleyicisiyle buluşmakta olan bir başka festivaldir.

Animasyon Film Festivali ise genç yetenekler için fırsat niteliği taşıyan ve her yılın ağustos ayında Peja’da düzenlenmekte olan bir başka film festivalidir.

Balkan ressamlarını birbirleriyle buluşturan  ve her yılın mayıs ayında düzenlenen Sanatla Uyanmak Festivali. 

Ülkenin en büyük müzik festivallerinden biri olan KosovaFest de Fush Kusov isimli festivalde bu listede yer almaktadır.

Kosova’da Gezilecek Yerler

  • Deravica Dağı
  • Fierza Gölü
  • Hajla Dağı
  • Gazivoda Gölü
  • Bjeshkete Nemuna Ulusal Parkı
  • Trepca Mines
  • Anne Tereza Bulvarı
  • Prizren Kalesi
  • Aziz Arhancel Sırp Manastırı
  • Hiking Dağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here