Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

0
58

Kimileri tatillerini yazları sahil kenarlarında deniz, kum, güneş olarak; kimileriyse kışları dağda kayak, şömine, şarap şeklinde planlar. Otellerde, lüks pansiyonlarda, yazlık veya kışlığında onlar tatil yapa dursunlar ucuz tatil arayan bizler ise daha çok sırt çantalarımızın içerisinde taşıyalım evimizi, yatağımızı, mutfağımızı.

Sizlere daha çok doğa severlerin, maceraperestlerin, öğrencilerin ve her gün başka limanda olmak isteyenlerin tercih ettiği kamp günlüklerimden sizlere ufak tüyolar vermek üzere yazıyorum bu yazımı. Dört duvardan sıyrılıp, sırtınızda sırt çantası, içinde eviniz, yatağınız ve mutfağınızın olduğunu hayal edin şimdi. Otostop severler rotasına doğru otostopa çıktı bile, “Yok ben otostop çekemem.”diyenler ise biletini aldı gidecekleri yere.

Hepsinden önce “Yahu bu kadar basit mi hocam?” diyenler için söylüyorum, evet basit. Tabi ki plan program, bütçe, rota, ekipman dahilinde. Ekipmanlarınız neler? Bütçeniz ne kadar? Bunlar dışında eksik gedik herhangi bir şeyiniz yoksa artık rotanızı hazırlama vakti. Fakat rotayı bırakın ekipmanlarınız bile hazır değilse öyleyse dinleyin.

İlk olarak yapılması gerekenleri şöyle sıralamam gerektiğine inanıyorum. Ekipmanlarınızı bütçenize göre ayarlayıp tek kişilik (yok ben tek kişi yola çıkmam derseniz çift kişilik) ürünlere bakmaya başlayın. Bana kalırsa alacağınız çanta ve çadırda kesinlikle paraya kıyın.

Çanta

Öncelikle ihtiyacımız olan bir kamp çantası. Kendinize fiyat performans olarak uygun gördüğünüz herhangi bir 50lt çantanın sizin için ideal olduğunu düşünüyorum. Bende Quechua’nın 60 Litrelik çantası var.

İçine tüm ıvır zıvırımı koyabiliyorum, hatta çadırımı ve uyku tulumumu bile çantanın dışında taşımayı sevmediğim için çantamın içine koyuyorum. Eğer siz uyku tulumumu, çadırımı dışarı koyarım derseniz herhangi bir 40-50litrelik çanta çok rahat işinizi görür. Quechua 40 litrenin fiyatı şuan 130 lira,50 litre 160 lira.

Eğer sizde benim gibi çadırı uyku tulumunu özel eşyanızı rahat rahat koyacağınız bir şey bakıyorsanız 60 litresinin fiyatı 190 TL. Yok bunlar çok pahalı hocam ne yaptın derseniz Aliexpresten çok daha uygun fiyata bulacağınız 40-50 litrelik bir çantanın çok rahat işinizi göreceğine inanıyorum. 40 litrelik bir çanta 17 dolardan başlayarak 130 dolara kadar çıkıyor. Bir kaç çantaya baktıktan sonra alınabilir bir çanta 30 dolar olduğunu göreceksiniz. Benim tavsiyem 115 TL’ye 40-50 litre bir çanta almak yerine Quechuanın çantalarını almanız.

Quechua kullanıcı hatası hariç herhangi bir sorun olduğunda 10 yıllık garanti kapsamı içerisinde.Ben yine de hiç bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Baktık ki çantalar size çok pahalı geldi ve diyorsunuz ki ”Hiç gerek yok hocam bunlara, benim evde iki tane sırt çantam var. Bir şekilde bağlarım çadırımı, koyarım uyku tulumunu içine çıkarım yola.” o zaman gelelim çadır konusuna.

Çadır

Benim çadırım Arpenaz 3+ fiyatıysa 200 TL. Eğer fiyat olarak daha uygun ve daha küçük bir şey arıyorsanız sizlere Quechua’nın iki kişilik çadırını öneririm. Onun da fiyatı 90 lira. Bugün süpermarketlerden, alışveriş merkezlerinden alacağınız herhangi bir çadırdan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Fiyat performans açısından bu çadır da uygun.

Eğer arpenaz+ 2 kişilik olsun derseniz onun fiyatı da 160 lira ama benim tavsiyem fresh&black 2 kişilikten yana. Yazın sabahları karanlık oluyor. Ve çadırın içi de sıcak olmuyor. Onunda fiyatı 190lira. Tabi ki bu çadırlar benim tavsiyem siz herhangi bir uygun gördüğünüz çadırı da kullanabilirsiniz ama ben olsam kendime uygun çadırı iyi araştırıp, çadır işine biraz masraf yapardım. Bu arada Quechua marka çadırların 2 yıl garantileri de var ve bu çadırların hepsi su geçirmez. Ben Arpenaz 3+ ile kışın Pamukova’ya çıkmıştım zeminde kar olmadığı için sıkıntı yaşamadım. Zeminde kar olsa yaşar mıydım bilemiyorum? Fakat bugüne dek ne yağmur olarak ne de sonbaharın çiğ yaptığı dönemde çadırımın içine tek damla su girmedi.

Uyku Tulumu

Gelelim uyku tulumuna. Yazın uyku tulumuna pek fazla gerek kalmıyor. Eğer yazın yola çıkıyorsanız üzerinize alacağınız polar ve altınıza yayacağınız 10 liralık bir mat gayet işinizi görebilir. Ben uyku tulumu kullanıyorum. Sineklerden korunmak için ve geceleri üstümü açtığım için benim için daha uygun. Yazları gittiğim için matı bazen alıyorum bazen almıyorum. Uyku tulumumun altına havlu seriyorum. Fakat siz mutlaka bir mat bulundurun. Eğer kışın gidiyorsanız uyku tulumunun altına koyacağınız bir mat gayet yararlı olacaktır. Eğer sadece yazın kampa çıkacaksanız sizlere uyku tulumu önermiyorum. Gereksiz yere o kadar para vermek yerine 20 liraya alacağınız polar battaniye ve 10 liraya alacağınız bir mat çok rahat işinizi görecektir.

Çadırınızı kuracağınız zemine dikkat edin ki hem çadırınıza zarar gelmesin hem de matın üzerine yattığınızda sırtınız acımasın. Ben kışın polarlarımı giyip 15 derecelik olan uyku tulumumu kullanıyorum. Yazında zaten şortla içinde rahat yatabiliyorum. Bana kalırsa yazın mat ve battaniye mükemmel kurtarıcınız. Kışın ise gideceğiniz yere göre uyku tulumu değişir. Ama genel olarak havanın 10 derece olduğu bir yerde 10-15 hatta 20 derecelik bir uyku tulumu işinizi görebilir. Tabi polarınızı çorabınızı giymek şartıyla. Bu arada aliexpress’te matlar 3 dolar civarı olduğu için bildiğiniz yerden herhangi bir mat almanızı daha çok tavsiye ederim. En azından ürüne dokunup kalitesine kalınlığına bakabilme fırsatınız olur.

Bunun haricinde çakıya, bıçağa, bazen baltaya ben gittiğim bazı yerlerde gerek duydum bazı yerlerdeyse gerek duymadım. Gideceğiniz yere, çıkacağınız yolun uzunluğuna, zamanına göre değişebilir. Buna öneri ve yorumda bulunamayacağım. Çakı pratik işlerinizde işinizi görecektir ama orman, dağ tarzı bir yere gidicekseniz mutlaka bir el baltanızın olmasını tavsiye ederim.

Katlanabilir bir tabure alırsanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bunu kesinlikle aliexpress’ten alırsanız sizin yararınıza olabileceğini düşünüyorum. Çünkü daha ucuzunu mümkün değil bulamazsınız. Tabureler 3 dolardan başlıyor.

Gelelim mutfak araçlarına siz siz olun evde eski ne varsa onu kullanın. Ben babaannemin kaşık çatalları annemin eski çaydanlığı ve evdeki kap kacakla iyi bir şekilde kamp yaptım. İsterseniz kamp araç gereçleri satan bir yerden bunları temin edebilirsiniz fakat mutlaka saklama kaplarınız olsun. Yumurtanızı herhangi bir pet şişenin içerisine kırık bir vaziyette kopup çantanızın karanlık bir yerinde, bir kaç gün taşıyabilirsiniz. Ama en önemlisi ateş. Bana kalırsa kamp alanına da gitseniz, doğaya da açılsanız mutlaka bir kamp ocağınız olsun. Çok faydasını göreceğinize inanıyorum. Kamp ocaklarının fiyatı genel olarak 40 lira civarı . Kamp ocağını yapacağınız şeyin içine kül düşmemesi için ve en çok da çoğu kamp alanında ateş yakılmasının yasak olduğu için öneriyorum.

90 liralık çadırımızı ve mutfak araç gereçlerimizi koyduk, 10 liralık matımızı, 10 liralık taburemizi koyduk. 110 lira gibi bir mebla ortaya çıktı. Tercihinize göre 150 200 lira civarı bir çanta alıp yola bu şekilde de çıkabiliriz. Toplam da 310 lira masrafla her zaman süresiz bir eve sahip olabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here