Kamp Masraflarını Minimalize Etmek

0
149

Yolu özleyen, yolda vakit geçirmeyi seven herkes Supertramp’ın askerleri sayılır mı, sayılmaz mı bilemeyeceğim. Bildiğim tek şey yola çıkmamız gerektiği. Peki yola çıkarken neler yapabiliriz? Amacımız ne? Ne kadar bütçe yolculuğu karşılar? Bugün sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle yola çıkan ne kadar çok kişi varsa aslında o kadar çok amaç vardır. Kimisi yeni yerler görmek, kimisi ise bulunduğu noktadan uzaklaşmak için yola çıkar. Unutmayalım ki insanın kendine en uzak mesafesi kendi sırtıdır ve buradan yola çıkarak kaçmamız gereken, gitmemiz gereken koskocaman bir dünya bizi beklemektedir.

İnsanın varlığından bugüne kadar geçen sürede içinde bitmek bilmeyen bir keşfetme hissi söz konusudur. Bu hissi  insandaki merak duygusu tetikler ve artık insanın merakının tetiklenmesiyle beraber insan bir sonraki merak giderme evresine gider. Araştırmalar yapılır, yerler beğenilir, hazırlanmalar vs derken mutlaka bir gün yola çıkılır. Peki ama yola tüm bunlar bittikten sonra ne zaman çıkılır? Kimisi üşenir,kimisi yazı bekler, kimisi birikimine güvenmez, kimisi yıllık tatilini iple çeker. Herkesin bir bahanesi mutlaka bulunur. Bu yüzden ilk olarak amacımızı belirleyip bahanelerimizden kurtulmalıyız.

İlk olarak sizlerinde bildiği üzere dünyayı ve ülkemizi bir çok insan otostopla gezmekte. Bu size avantaj sağlayacağı gibi dezavantajlar da katabilir fakat unutmayın ki yolda geçen hiç bir bekleyiş boşuna değildir. Bazen otostopta saatlerce bekleyebilir bazen ise rota değişiklikleri yapabilirsiniz. Bazen yol arkadaşları yakalayıp onlarla dost olabilirsiniz. Bazense onları gideceğiniz yere peşinizden sürükleyebilirsiniz. Otostopun en güzel yanı sizleri, seyahatin ekonomik kısmı olan bilet ücretlerinden kurtaracak olmasıdır.

Kimi paralı kamp alanlarını sever, kimisiyse kafasına göre atar çadırını bir yerlere. Kimi kışı sever, kimi yazı. Kimi sırtında çantası dağa çıkmak ister, kimi denize yakınlaşmak. Kimisi de ormanlara atar kendini. Birileri plan program yaparak özlediği tatiline kavuşur, kimisi ise tıkar tıkıştırır çantasına yola koyulur, onun için planmış programmış pek az şey ifade eder. Ama herzaman en önemli soru hangisini nasıl yapmalıyımdır sanırım. Nereye gideceğim? Ne zaman gitmeliyim? Bütçem ne kadar? ekipmanlarım neler vs. gibi sorularınız varsa eğer, bu soruların bazıları sitemizin seyahat konu başlığında sizler için mevcut.

Peki kamp yaparken minimum düzeyde nasıl yaşarız?

Nasıl yola kendimiz çıkmışsak, evimizi kuma, toprağa, dağa, taşa kendimiz kurabiliyorsak; kendi yemeğimizi de kendimiz yaparak, pratik atıştırmalıklarla çok kolayca kamp hayatımızı geçirebiliriz. Evden getireceğimiz ufak tefek mutfak eşyaları bize gerçek anlamda çok yarar sağlayacaktır. Kahvenizi cafede içmek yerine suyunuzu ısıtıp, termosunuza koyarak rahatlıkla yudumlayabilirsiniz. Çoğu kamp alanlarında ateş yakılmasının yasak olacağını söyleyeceksiniz belki. Nurgazın kampçılar için hazırladığı küçük kamp ocakları mevcut bunlara kamp ekipmanları satan yerlerden rahatlıkla sahip olabilirsiniz.

Ayrıca ücretli kamp alanlarının yakınlarında kuytu köşe bulduğunuz yerlere, kamp alanları dışındaki yerlere, ücretsiz kamp alanlarına da çadırınızı atabilirsiniz. Örneğin kelebekler vadisinde kamp günlük çadır ve yemek dahil 90 Türk Lirası. Bu rakam orada konaklayacak kişilerin vermesi zorunlu gibi bir şey. Bunun yerine zirvede bulacağınız güzel bir yere çadırınızı atarak ücretsiz konaklayabilirsiniz. Gitmek için bulduğunuz yerin ücretini veya ücretli olup olmadığını araştırdıktan sonra sizlere tavsiyem gideceğiniz yerde daha önce çekilmiş fotoğrafları sosyal medyadan araştırıp sahiplerine ulaşarak bilgi edinmeniz. Merak etmeyin bu insanlar da aynısını yapıyorlar. Bu yüzden sizlerin soracağı sorulara zevkle cevap vereceklerdir.

Sizler de gerçekten bahanelerinizden kurtulup bir adım atarak gitmek, keşfetmek istediğiniz yerlere bir an önce kavuşmak istiyorsanız bir adım atın. Kağıda listeler, rotalar yapın. En önemlisi gitmek istediğiniz yerlerin fotoğraflarını araştırın, bu sizi adım atma konusunda gerçekten çok motive edecektir. Minimum düzeyde bir kamp düşlüyorsanız eğer paranızı minimum düzeyde nasıl harcayabileceğinizin fikirlerini üretin. En önemlisi de mutlaka bahanelerden sıyrılın ve çantanızı hazırlamaya başlayın. Gidiyor musunuz? Nereye mi? Tabi ki de yolun götürdüğü yere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here