Jet Lag Nedir?

0
62

Birçok yerde duyduğunuz bir kelime jet lag. Jet Lag nedir? Neden olur? Nasıl önlenir? Bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

Jet Lag Nedir?

Jet lag oldum lafını yurtdışına çıkmış insanlardan duymuşsunuzdur ya da internette görmüşsünüzdür. Peki nedir bu jetlag? Jet lag yerel saat ile biyolojik saatinizin arasındaki fark diye kısa bir tanım yapabiliriz. İnsan vücudunun belli bir biyolojik saati var. Beynimiz ne zaman uyanıp uyanacağınızı ayarlar. Bu düzenin bozulması uyku bozukluğu yanında fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkileri. Uzun mesafe uçak seyahatlari sonunda karşılaştığımız bir sorun olarak ortaya çıkan bir durum.

Jet Lag Neden olur ?

Örneğin İstanbul – İzmir uçuşunuz sonunda jet lag olmazsınız. Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne ya da Asya ülkelerine gittiğiniz de jet lag olursunuz. Jet lag özellikle doğuya gittiğiniz yolculuklarda ortaya çıkıyor. Gençlere nazaran yaşlı insanlarda da daha fazla jet lag olma ihtimali artıyor. Bunun temel nedeni aradaki 10 saate yakın zaman farkı. Zaman dilimi ne kadar artarsa jet lag olma ihtimali artar. Bir diğer etken de sizin uyku düzeniniz ve uçuş saatlerinin ne zaman olduğu.

Eğer uzun mesafe uçuşlarınızda direk değil de aktarmalı uçuyorsanız  sizin uyku düzeniniz daha bozulacağı için jet lag olma ihtimaliniz yüksek.

Jet Lag Etkilerinden Nasıl Kurtulurum?

Çocuklarda jet lag olma durumu daha az olduğunu söylemiştim. Çocukları yetişkin bireylerden daha uyuyor. Genellikle gün içinde de siesta yaptıklarını biliyoruz. Eğer uçuş öncesi kendi uyku düzenimizi ayarlayamazsak yolculuk sonrası siesta yapabiliriz. Tabi bunlar sizin uçuş saatinize göre değişen durumlar. Örneğin ben düzenli olarak öğle saatlerinde İstanbul – Los Angeles uçuyorum. Saat farkından dolayı bir sonraki gün öğleden sonra Los Angeles’a varmış oluyorum. Uçakta uyuyamadığınızı düşünürsek 24 saat uykusuz geçmiş oluyor. İçtiğim sert bir kahveyle gece yarısına kadar ayakta duruyorum.

Eğer geceye kadar durum uyumazsanız sabaha kadar derin bir uykuyla hiç jetlag sorunu ile karşılaşmamış olursunuz. Uyursanız 2-3 boyunca uyku düzeniniz bozulabiliyor. Uykusuzluk, sinir ve stresinizin de artmasına neden olur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here