En İyi Seyahat Uygulamaları

0
242

En iyi seyahat uygulamaları nelerdir? Seyahat ederken hangi uygulamaları kullansam daha yararlı olur? Bu gibi soruları sizler için yanıtladık. Seyahat sırasında kullanabileceğiniz en kullanışlı olan ve sizlere bir çok imkan sağlayan, seyahatinizi çok daha kolay bir hale getirecek en iyi seyahat uygulamalarını sizler için hazırladık.

Harita Uygulamaları

Dünyanın neresinde olursanız olun, bir haritaya sahip olmanız gereklidir. Eskiden olsa önünüzde kocaman bir dünya haritası bir çok karışıklığa neden olabilecekti ama bugün öyle değil. Bugün indirilen bir harita uygulaması bulunduğunuz konumu, gideceğiniz yeri, mesafeyi hatta yol tarifini bile sesli olarak sizlere sunuyor. En kullanışlı harita uygulamaları ise Maps.me ve Google Maps gibi uygulamalar.

Maps.me

Maps.me telefonunuz uçak modunda olmaması halinde internetiniz yoksa bile çalışabilen bir uygulama. Gittiğiniz, gideceğiniz yerlere pin bırakarak kısa açıklamalarda bulunabilirsiniz. Çok kapsamlı bir haritaya sahip olmasıyla beraber aynı zamanda navigasyon özelliği de uygulamanın özellikleri arasında. Yürüyüş parkurlarından, doğa parklarına hepsi bu kapsamlı harita uygulamasında mevcut. Maps.me hem IOS, hemde Android uyumlu.

Google Maps

Google Maps, maps.me uygulamasından daha kapsamlı bir uygulama olsa da malesef internetsiz kullanımı sıkıntılı olabilir. Tüm harita uygulamalarının en kapsamlı ve detaylı olanı Google Maps uygulaması.

Roadtrippers

En iyi navigasyon programlarından bir tanesi. Aynı zamanda yol planınız içinde idael bir uygulama. Restorantlardan cafelere, konaklama alanlarına, gezilecek yerlerine kadar birçok şeyi elinizin altına taşıyor.

Çeviri Uygulamaları

Birçok çeviri programı olmasına karşın ben sizlere sadece iki tanesini öneriyorum. Bunlar Google Çeviri ve Türkçe-İngilizce Sözlük uygulamaları.

Google Translate

Google translate geçen yıla kadar cümleleri mantıklı bir şekilde çeviremiyordu. Cümleler de sıkıntı çıkmasına rağmen daha çok kelime bazlı çalışıyordu. Fakat geçen yıl gelen bir güncellemeyle  Bu sıkıntıdan neredeyse tamamen kurtulundu. Hatta uzun paragraflar içeren yazılarda bile %80 oranında doğru çeviri yaptığı görülmüştür. Google translate en iyi ve en kapsamlı çeviri uygulaması olarak bir çok çeviri programını geride bırakmıştır. Uygulamanın tek sorunu diğer google uygulamalarında da olduğu gibi internetiniz kapalı olduğunda sıkıntılar çıkartması.

Türkçe-İngilizce Sözlük

Uygulama daha çok basit ve pratik kelime çevirilerinde kullanılan bir uygulama. En güzel yanıysa internetinizin olmadığında aktif bir şekilde çalışıyor.

Konaklama Uygulamaları

Sizlere ücretli ücretsiz konaklama imkanı sağlayan bir çok uygulama mevcut. Bunların kimisi misafir olabileceğiniz veya birçok kişiyi misafir edebileceğiniz uygulamalar arasında. Birçok konaklama uygulaması ise otel, hostel bulabileceğiniz fiyat alabileceğiniz uygulamalar. İşte bu uygulamalar şöyle:

Couchsurfing

Couchsurfing seyahat sırasında sizlere ücretsiz konaklama sunan ve aynı zamanda yaşadığınız yerde gezginlere konaklama şansı sunduğunuz bir uygulama. Couchsurfing hakkındaki detaylı bilgileri “Couchsurfing Nedir?” adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Airbnb

Couchsurfig uygulaması gibi bir diğer konaklama uygulaması. Couchsurfing için geçerli herşey bunda da geçerli tek farkı konaklayacağınız yere kira vereceğiniz ve konaklama hizmeti sunduğunuz insanlardan kira alacağınız daha çok kullananların ticari bir gelir ettiği yada konakladığınız yere ücret ödemenizi sağlayan bir uygulama.

Booking

Booking seyahat sırasında konaklama yapılabilecek otel, hostel gibi yerleri bulmanıza yarayan en kullanışlı uygulamalar sırasında ön sıralarda geliyor. Önerebileceğim gayet kullanışlı bir uygulama. Android ve İOS’ta kullanabilirsiniz.

Hostelword

En iyi uygulamalardan birisi de Hostelword. Bu uygulama sayesinde konaklayacağınız yerin ismini puanı ve kısaca bilgisine sahip olabilirsiniz. Konaklamak için yer seçiminde önemli bir mobil uygulama. Sitesini de kullanabilirsiniz.

TripAdvisor

TripAdvisor adlı uygulama ile nereye gidilir? Neresi güzeldir? Bulunduğum yerde neresi var? Gezi sırasında neresi en çok tercih edilen yerler gibi tüm sorularınızı giderecek gezi sırasındaki konumuzda park, bahçe, anıt, mimari, kilise müze vs. tarzı yerlere ulaşabileceğiniz, sizlere gayet yararlı olacak bir uygulama. Bunun haricinde cafe, restorant, konaklama alternatiflerini de sizlere sunmakta.

Hotel Tonight

Son dakika otel bulabileceğiniz fırsatlardan yararlana bileceğiniz gayet güzel kullanışlı bir uygulama olan Hotel Tonight tamda sizler için son dakika kurtarıcısı olarak tasarlanmış bir uygulama.

Rommer

Son dakika iptal edilen odalardan yararlanmak için çok güzel bir uygulama. Şiddetle tavsiye edeceğim bu uygulamada ucuz otel fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Bunlar haricinde sizlere yararlı olacağını düşündüğüm diğer farklı uygulamalar ise şöyle:

Rome2rio

Rome2rio isimli program yurt dışında bir şehirden diğerine toplu taşıma veya özel araçla ne kadar süreceğini görebildiğiniz bir uygulama. Aynı zamanda bilet fiyatları ve sefer saatlerinide listeleyen bir uygulama. Android ve iOS’da kullanılabilir.

Uçuşlar

Skycanner.com ‘un mobil uygulaması olan Uçuşlar sizlere ucuz bilet fiyatları için güzel ve yararlı olacağını düşündüğümüz bir uygulama.

Momondo

Momondo uygulaması gidiceğiniz yeri, tarihi girdiğinizde size bugünü yarını fiyatları günler arasındaki fiyat düşüş çıkışlarını gösterebilecek yararlı bir uygulama.

Travelmath

Travelmath yola çıkmadan önce plan yaparken gideceğiniz yerlerdeki mesafeleri araştırmaktan kurtaran bir uygulama. Uygulamaya 2 farklı nokta girdiğinizde süre-mesafe gibi soruların tüm yanıtlarını sizlere veriyor.

Hopper

Momondo’nun alternatifi olarak düşünebileceğiniz sadece iOS’ta bulunan bir uygulama.

XE Currency

Döviz çeviri program olan XE Currency sizlere seyahat sırasında çok yararlı olacaktır.

Skype

Sizi yurt dışında gerçek anlamda yurt dışı telefon görüşmesi ücretlerinin bir kısmından kurtaracak görüşme uygulaması. Skype daha önceki yıllarda ki MSN’inde aynı zamanda bugünkü sahibi. Skype’a yükleyeceğiniz bir kaç Türk lirasıyla istediğiniz yeri arayabilirsiniz. Eğer skype’ı olan birini arayacaksanız sadece internete bağlanarak ücretsiz arama ve görüntülü arama yapabilirsiniz.

SoundHound ve Shazam

Bir yerde çalan müziği dinlettiğiniz zaman karşınıza şarkıyı ve ismini, kimin eseri olduğunu gösteren uygulama. “Ya ben bu şarkıyı biliyorum adı neydi bunun?” dediğinizde ya da “Çok güzelmiş acaba adı ne bu parçanın?” dediğiniz zamanlardaki kurtarıcı uygulamalarınız. Ben daha çok sizlere Shazam’ı önersem de eğer uygulamanın boyutu telefonunuzda çok yer kaplarsa SoundHound alternatif bir uygulama.

Hyperlapse

Hyperlapse bir nevi kamerayla çekeceğiniz video sarsıntılarından sizleri kurtaran optik ihmal sabitleyici görevi gören bir uygulama. Tamamen optik imaj sabitleyici gibi olmasa da görüntüyü olabildiğince az sarsıntıya indirgiyor. Normal zamanda da kullanılabilir bir uygulama olan Hyperlapse’in tek sorunu Full HD çekilen bir videoyu HD olarak kayıt etmesi.

Müezzin

Bulunduğunuz ülkede namaz vakitleriyle beraber kıbleyide gösteren bir uygulama. İbadet eden kişiler için gayet önerilebilir ve yararlı bir uygulama olacağına inanıyorum. Aynı zamanda ramazan aylarında iftar ve sahur vakitlerinide sizlere sunuyor. Uygulama tamamen ücretsiz.

Happy Cow

Happy Cow bir vegan ve vejetaryan kurtarısı olan bir uygulama. Yiyecek bulmanız artık bu uygulama sayesinde gayet kolaylaşacak.

Jet Lag Rooster

Uygulama sayesinde artık Jet Lag olmayacaksınız. Uykusuzluk, yorgunluk çekmemeniz için sizler için Jet Lag Rooster bir plan sunuyor.

Currency Converter

Ne kadar para harcadığınızı kolayca hesaplamak için günlük yabancı para birimi ile girin ve dönüşünüzde kaç Türk lirası harcadığınızı günlük harcama miktarlarınızı uygulama sizlere göstersin. Harcamalarınızın verileri karşınızda kağıda, gereksiz metin belgelerine son verin.

Wi-Fi Finder

Otel dışında kamusal olarak nerede kablosuz bağlantı varsa onları sizlere gösteren uygulama. Bu uygulama internetsiz bir yaşama son veriyor.

Goldstar

Gittiğiniz yerlerdeki tüm etkinlikler artık karşınızda. Katılın ve eğlenin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here