Bosna-Hersek Rehberi

0
108
Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek Rehberi adlı bu yazımızda Bosna-Hersek’i tanıtacağız. Avrupa’da bir Balkan ülkesi olan Bosna-Hersek günümüze kadar bir çok savaşa ve tarihe şahitlik etmiştir. İsterseniz hem biraz Bosna tarihine hem de Bosna-Hersek hakkındaki merak edilenlere göz gezdirelim.

Bosna-Hersek Hakkında

Bosna Hersek balkanlarda 3.5 milyon nüfuslu bir ülkedir. İklimi karasal olan Bosna Hersek coğrafi konumu yüzünden bir çok savaşa ve yıkıma tanıklık yapmıştır. Ülkede Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olarak 3 etnik yapı ev sahipliği yapmaktadır. Tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denilmektedir. Ama genel olarak Bosnalı denildiğinde Boşnak Müslümanlar kastedilmektedir. Bosna-Hersek’te Bosnalı veya Hersekli demek 2 etnik grubu vurgulamak için kullanılır.

Ülke coğrafyası genel olarak merkez ve güneyde dağlık, kuzey batıda tepelik, kuzey doğuda ise düzlük bir karakter gösterir. Devletin başkenti ve en büyük şehri ise Saraybosna’dır. Saraybosna bir çok yüksek dağ ile çevrelenmiş bir şehirdir. Bu özelliklerinden dolayı Saraybosna kış turizmine elverişli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda şehir 1984 Kış Olimpiyatları‘na ev sahipliği yapmıştır. Bosna’da karasal iklim görülürken Hersek bölgesinde ise tipik Akdeniz iklimi hakimdir.

Bosna Hersek, Eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 6 federe cumhuriyetinden biriyken bağımsızlığını 1990’lı yıllarda Yugoslavya’nın çözüldüğü zamanlarda kazanmıştır.

1992’de Yugoslavya’dan ayrılan Hırvatistan ve Slovenya’nın bağımsızlığını tanıyan AB ve BM, Bosna-Hersek ve Makedonya’nın bağımsızlığını da referandum şartına bağlayarak, 1992 yılında Bosna-Hersek’te yapılan referandum halk tarafından bağımsızlıktan yana bir çok oy alınınca bağımsızlığına kavuşmuş bir devlet kurulmuştur. Fakat kurulan devleti ülkede bulunan Sırplar tanımayınca Boşnak ve Hırvatlara karşı savaş açılmış ve bu savaş 1995 yılına kadar sürmüştür. Bu savaşa Bosna Savaşı ismi verilmiştir.

Savaş sonundan Dayton Antlaşması imzalanmış ve ülkede barışı uygulayacak Barışı Uygulama Konseyi adı altında uluslararası konsey kurulmuştur. Konsey Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği’ni kurulmuştur. Bu temsilcilik bugün dahi ülke cumhurbaşkanını görevden almak dahil bir çok yetkiye sahiptir. Bu anlaşmaya göre Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’yle de ülkedeki 3 etnik grup temsil edilmektedir.
Bazı bakanlıkların birleştirilmesi çalışmaları sürdürmekte olsa da bugün gelinen son noktada Bosna-Hersek bölünmüşlüğü devam etmektedir.

Bosna-Hersek‘in etnik olarak %50’sini Boşnaklar, %30’unu Sırplar, %15’ini Hırvatlarve geri kalan %3-4’lük kesimiyse diğer etnik kökenler oluşturmaktadır.
Yüz ölçümü olarak Bosna Hersek Federasyonuna %51.46, Sırp Cumhuriyeti‘ne ise %48.52 ülke topraklarına sahiptir.

Bosna ismini “Horion Bosona” isminden almaktadır. Bu isim eski dilde “İyi insanların bölgesi” anlamına gelir.

Eğer Bosna’nın geçmişten bugüne gelen önemli gelişmelerine ve tarihsel gelişmelerine daha detaylı inmek isterseniz ise tam olarak şu linkten ulaşabilirsiniz. “Bosna-Hersek Tarihi

Bosna-Hersek’teki Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Komünizm etkilerinden kurtulmaya yeni başlayan bir ülke ve şehirdeki savaşın etkileri sırasında duvarlardaki mermi izleri hala durmakta. Bunun nedeni yeni gelecek neslin ve gençlerin tarihlerini unutmaması için. Başkent Saraybosna‘da Milijacka Nehri’yle çevrelenmiş olan Sönmeyen Ateş Anıtı 7 gün 24 saat durmadan yanmaktadır.Bununla beraber Bosna tarihi ile  alakalı diğer gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır:

İç savaş zamanından kalma Umut Tüneli, Birinci Dünya Savaşı izlerini taşıyan Latin Köprüsü, iç savaşta Sırp milliyetçiler tarafından yakılıp daha sonra restore edilmiş olan ve tekrar halka açılan ülkenin ulusal arşivine sahip Viyeçnitsa KütüphanesiNevatva Nehriüzerinde bulunan Mostar Köprüsü (UNESCO Dünya Mirasları Listesinde de Bulunur), Bosna halkının inadını temsil eden ve milli sembol haline gelen İnat Kuca Evi (1992’den beri restoran olarak kullanılmakta), denize kıyısı bulunan Neum Şehri ve Kravitse Şaleleri Bosna Hersek’in gidilip görülecek en önemli yerleri arasında bulunmaktadır.

Bosna-Hersek’in diğer gezilecek yerleri ise şöyle:

 • Neretva
 • Drina
 • Başçarşı
 • Bjelasnica
 • Joharina Dağı
 • Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü
 • Bosna Hersek Ulusal Müzesi
 • Skakavac Sarajevo
 • Sutjeska Ulusal Parkı
 • Bosna ve Herzegovina Tarihi Müzesi
 • Hercegovacka Gracanica
 • 11/07/95 Galerisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here