Türkiye’de Çekilen Hollywood Filmleri

0
192

Türkiye’de Çekilen Hollywood Filmlerinin listesini sizlere yaptıktan sonra araya bir kaç tane de İstanbul’da geçen Avrupa sinemasından ve diğer yabancı filmlerden serpiştirdik. Umarım beğenirsiniz.

İşte bir çoğunun konusunun İstanbul’da geçtiği o müthiş filmler. Hatta bazılarının isimleri bile İstanbul diyebiliriz.

35. The Secret Of Stamboul (1936)

1936 yılında The Eunuch of Stamboul isimli David Wheatley romanından uyarlanan film, bir İngiliz ajanının devrimi önlemek amacıyla İstanbul’a gelişini konu alıyor.

34. Journey Into Fear (1943)

Eric Ambler’in aynı isimli romanından uyarlanan film Amerikalı bir mühendisin Türkiye’de iken kendini Nazi ajanlarının hedefi olarak bulmasını konu alıyor.

33. Background To Danger (1943)

1943 Yapımı olan filmde Alman ajanları tarafız Türkiye’yi kendi saflarına çekebilmek için Rusya’nın Türkiye’yi işgal edeceği söylentisini yaymaya çalışmaktadır.

32. The Mask of Dimitrios (1944)

Film Hollandalı bir yazar olan Cornelius Leyden’in İstanbul ziyareti sırasında Dimitrios Makropoulos’un boğazda kıyıya vuran cesedinin hikayesinin peşine düşmesini konu alıyor.

31. Five Fingers (1952)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film Cicero kod adlı Alman ajanının Ankara’da İngiliz Büyükelçiliğinde görev yaparken gizli belgeleri sızdırmasını konu alıyor.

30. İstanbul (1957)

Film bir elmas kaçakçısının 5 yıl sonra İstanbul’a dönüşünü ve burada yaşadığı aşkı konu alıyor.

29. Tintin and the Golden Fleece (1961)

Dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten’in yolu bu kez Türkiye’ye düşüyor.

28. From Russia with Love (1963)

James Bond serisinin ikinci filmi olan Rusya’dan Sevgilerle filminde ilk filmde olduğu gibi Dr.No’da olduğu gibi Sean Connery vardır. Filmin büyük bir kısmı İstanbul’da geçmektedir. Ayrıca zamanın en ünlü treni olan Orient Express’de filmi geçtiği mekanlardan birisidir.

27. Topkapi (1964)

Topkapı filminin konusu bir üçkağıtçı olan Arthur’un bir çeteye ait otomobili Yunanistan’dan Türkiye’ye geçirmektir. Çete ise Topkapı sarayında bulunan bir hançeri çalmayı planmaktadır. Bu sarmalın etrafında gelişen olayları konu alan filmde o zamanın ünlü oyuncularından Senih Orkan ve Danyal Topatan’da rol almaktadır.

26. America, America (1963)

Ünlü yönetmen Elia Kazan’ın amcasının hikayesinden yola çıkarak çektiği bu film 1900’lü yılların başında azınlıklara karşı artan baskı yüzünden amcasının Amerika’ya göç etme macerasını ve bu uğurda Anadolu’dan İstanbul’a gelerek hamallık yapmasını konu alıyor.

25. L’immortale (1963)

Bir Fransız’ın İstanbul’da tanıştığı gizemli bir kadınla yaşadıklarını anlatan ve oldukça karmaşık bir örgüye sahiptir.

24. Coplan FX 18 Casse Tout (1965)

Film Coplan adlı karakterimizin İstanbul’da dolaşıp önüne geleni dövmesinden ibaret desek yalan söylemiş olmayız. Zaten film ismi Stoppez Coplan (Coplan’ı Durdurun) olan bir romanın uyarlaması ve filmin adındaki “Casse Tout” kelime öbeğinin manası “Her şeyi kırıyor”. Yine de harika İstanbul manzaraları için izlemeye değer.

23. Il Sesso del Diavolo (1970)

İtalyan erotik korku yönetmeni Oscar Brazzi‘nin İstanbul’da çekmiş olduğu ve hazır buradayken oyuncu kadrosunda Güzin Özipek ve Fikret Hakan gibi isimlere de yer vere film, neredeyse diyalogsuz. İtalyan bir doktor ve aşinin İstanbul’a taşınmasını, ve eşinin eski ev sahibesinin elbisesini giymesiyle gelişen olayları anlatıyor film.

22. You Can’t Win ‘Em All (1970)

1922’de geçen Paralı Askerler filmi Osman ismindeki valinin üç kızını ve altınları taşıyan bir treni korumak için tuttuğu iki askerin başına gelenleri anlatıyor. Filmin müziklerininin bir kısmı Erol Evgin‘e ait. Filmde Atatürk canlandırıldığı için zamanında Türkiye’de baya ortalığın birbirine girmesine de sebebiyet vermiş. Filmin kendi hikayesi, filmden anlatılan hikayeden daha bile ilginç detaylar barındırıyor bu yüzden.

21. Vampyros Lesbos (1971)

You Can’t Win ‘Em All ortalığı birbirine katarken, bir o kadar provokatif bir film daha çekiliyordu. Neyse ki tam da erotik sinema furyasının başladığı döneme denk geldi, yoksa Vampyros Lesbos ekibinin başına neler gelirdi kim bilir. Filmin baş kahramanlarından biri bir türk firmasında çalışan bir amerikalı olan Linda ve tanımadığı bir kadınla ilgili erotik rüyalar görüyor. Psikoloğu yeni bir sevgili bulmasını tavsiye ediyor, tam o sırada da bir dava için Macaristan’a yolculuk ediyor ve gizemli Kotes Nadine Oskudar’la tanışıyor. Tahmin edeceğiniz üzere Kontes lezbiyen bir vampir. Filmin en keyifli yanı jazz ve saykodelik müziği harmanlayan soundtrackleri.

20. Murder on the Orient Express (1974)

Şark Ekspresinde Cinayet isimli 1974 yapımı Birleşik Krallık filmi ise Agatha Christie’nin aynı adlı romanından senaryolaşan bir filmdir. Filmin bazı bölümleri Türkiye’de çekilmiştir.

19. Midnight Express (1978)

Geceyarısı Ekspresi Amerikalı öğrencinin Türkiye ziyareti sırasında da uyuşturucu alışkanlığını sürdürmeye devam etmesiyle yetkiler tarafından önce gözaltına daha sonra ise hapishanedeki zor günlerine uzanacak olan zamanı konu almaktadır.

18. High Road to China (1983)

Film şaşaalı bir hayat yaşayan bir kadının, babasını bulmak için alkolik bir savaş pilotunu kiralamasının hikayesini anlatıyor. Kastettiğimiz şaşaalı hayat 1920’lerin İstanbul’unda yaşandığı için de, filmin başında kendimizi İstanbul’dan başlayıp Asya’ya devam eden bir yolculukta buluyoruz.

17. Istanbul (1988)

İsveçli bir kadın Frank (Timothy Bottoms) diye amerikalı bir gazeteciyle evlidir. Bir gün türkiyeli eski eşinden olan oğluna bir video yollamış olduğunu eşiyle paylaşır. Bu video Frank’te o kadar merak uyandırır ki, Frank kendini ve kızını alıp İstanbul’a gider. Yine de vasatın epey altında kalan ses kalitesi ve görsel olarak beklentilerinizin altında kalması itibariyle, bu listede tercih edilesi ilk film bu değil.

16. Time of Love (1990)

Üç ayrı ama bir o kadar da aynı hikayeyi, farklı detaylar vesilesiyle bir araya getiren çoğu İstanbul’da çekilmiş bir İran filmi Time of Love veya orijinal adıyla Nobat e Asheghi. Toplamda 4 oyuncudan ibaret kadrosuyla dikkat çeken filmde türkçe ve farsça diyaloglar var. Filmin 1995 yılında Cannes Film Festivali‘nin Un Certain Regard bölümünde gösterilmişliği de var.

15. The World Is Not Enough (1999)

Dünya Yetmez 1999 yapımı James Bond serisinin 19. filmi olma özelliğini taşıyan bir diğer filmdir. Filmde Azerbaycan ve Kazakistan sahnelerinin yanı sıra İstanbul Boğazı’nın geçtiği sahnelerde bulunmaktadır.

14. Jackie Chan The Accidental Spy (2001)

Altın Yumruk İstanbul’da ismiyle çevrilen bu film ise Hong Kong’da bir alışverişmerkezinde çalışan ve sıradan bir hayata sahip olan Bei bir gün iki hırsızı takip etmesiyle ve onlara engel olmasıyla kahramanlaşır. Bu şekilde başlayan olaylar Bei’yi gerçek babasına götürecektir. Jackie Chan’in başrol oynadığı bu filmin neredeyse tümü İstanbul’da geçmektedir.

13. A Touch of Spice (2003)

Yabancı filmler listesi bu ama, bu filme yabancı demeye pek dilimiz varmıyor. Basbayağı aynı kültürle çekilmiş film yunanistan yapımı çünkü. Oyuncu kadrosunda Başak Köklükaya, Tamer Karadağlı gibi isimler de var. Film çocukluğu İstanbul’da geçen Fannis’in dedesi için İstanbul’a geri dönme hikayesini anlatıyor.

12. L’Empire Des Loups (2005)

Kurtlar İmparatorluğu isimli bu film ise Fransa, Türkiye ortak yapım olma özelliğini taşıyan bir polisiye gerilimdir. Başrolde ise Jeon Reno bulunmaktadır.Ayrıca filmin bir bölümünde Emre Kınay’ı da görmeniz büyük olasıdır.

11. The Net 2.0 (2006)

Amerika’da yaşayan Hope Cassidy isimli bir bilgisayar uzmanının İstanbul’dan iş teklifi almasıyla beraber  Türkiye’ye gelmesini ve sonrasında gerçekleşen olayları konu alan filmin bir çok bölümü Türkiye’de çekilmiştir. Filmde yabancı oyuncuların yanı sıra Demet Akbağ, Güven Kıraç, Yetkin Dikinciler, Ertan Saban,Cengiz Bozkurt gibi oyuncularda filmde rol almışlardır.

10. Hitman (2007)

Profesyonel bir tetikçi olmak için eğitim almış Ajan 47’nin en güçlü silahı agresif yapısı ve işindeki kararlılığıdır. Bu kez Ajan 47 ise tuzağa düşürülmüş ve Doğu Avrupa’da kendisini safdışı bırakmak isteyenleri bulmakta kararlıdır. Filmin bir çok sahnesi İstanbul’da geçmektedir.

9. The International (2009)

Uluslararası filmi 2009 yapımı bir gerilim filmidir. Lüksemburg merkezli kurgusal bir bankanın içinde bulunduğu yolcuzluğu soruştan bu filmin bir çok bölümü İstanbul’da geçmektedir. Ayrıca Haluk Bilginer’de filmde rol alan oyuncular arasındadır.

8. The Rebound (2009)

Rebound klişelerle dolu bir romanik komedi. Bekar bir anne ve kendisinden çok daha genç olan bir adamın aşk hikayesini anlatıyor. Film bir ara İstanbul’u da ziyaret ediyor, hatta Ortaköy’de geçen bir sahnede Saadet Işıl Aksoy‘u görüyoruz. Filmin DVD’sinin Türkiye edisyonunun kapağında da Ortaköy’le özdeşleşmiş Mecidiye Camii var.

7. Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011)

2011 yapımı Köstebek filmi soğuk savaş sonrası İngiliz istihbarat örgütü içinde yaşanan bir köstebek avını anlatan bir polisiye filmdir.  Filmin bir bölümü İstanbul’da geçmektedir.

6. Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2011)

Hayalet sürücü filminin final sahnesi ise ülkemizde bulunan Peribacalarında çekilmiştir.

5. Argo (2012)

Argo‘nun İstanbul’la pek işi yok aslında. Ana karakterimiz Amerika İran arasında bürokratik işlemler arasında ziyaret ediyor sadece İstanbul’u. Bunun dışında filmde İran’daymış gibi gösterilen sahnelerin bir kısmı da yine İstanbul’da çekildi.

 

Taken II (2012)

Taken II zaten türkçeye Takip: İstanbul ismiyle çevrilmişti. Liam Neeson’ın karakteri Bryan Mills tarafından öldürülen çete elemanlarından birinin babasının, Mills’i intikam için İstanbul’a kadar takip etmesiyle olaylar gelişiyor.

 

4. The Reluctant Fundamentalist (2012)

İstanbul’un yanı sıra Ankara, Hindistan ve New York’ta da çekimleri yapılmış film, Amerika’da yaşayan Pakistan göçmeni Changez’nin, 11 Eylül sonrasında değişen hayatını mercek altına alıyor. Filmde rol almış oyuncular arasında Haluk Bilginer de var.

3. Skyfall (2012)

James Bond serisinin 23. filmi olma özelliğini taşıyan Skyfall’un çekimleri ise İstanbul’un yanında Adana’da ve Fethiye’de gerçekleşmiştir.

2. The Water Diviner (2014)

Avustralya,Türkiye, Abd ortak yapımı olan Son Umut filminde ise Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan başrolü paylaşmaktadırlar. Film ise Çanakkale Savaşı’nda kaybolan üç oğlunu arayan Avustralyalı bir babanın Türkiye’ye gelişi anlatılmaktadır.

1. The Two Faces of January (2014)

1962 yılında geçen film, bir dolandırıcı (Viggo Mortensen), karısı (Kirsten Dunst) ve yunanistanlı bir yabancının (Oscar Isaac) hikayesini anlatıyor. Filmin çoğu Yunanistan’da geçse de sonlara doğru İstanbul’u da ziyaret ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here