Green Card ile Amerika Yolculuğu ve Bilmeniz Gerekenler

0
159

Bugün’e kadar benim gibi senin de beynine tüm iletişim kanallarından bir ‘Amerika Rüyası’ empoze edildiyse bu yazıyı büyük bir hevesle okuyacağına eminim. Eğer bir de Green card talihlisi biriysen değme keyfine. Gerçi artık ülkedeki birçok insan şartlardan dolayı yurtdışına kaçmanın yollarını arıyor. Benim bahsetmek istediğim Green card seçeneğiyle Amerika’ya yerleşmek. Aslında Amerika’da yaşamak için –kaçak olma durumu dışında- her halükarda green card’a sahip oluyorsunuz. Benim bahsedeceğim yol çekilişle green card elde etmek.

Başvuru sürecini ayrıntılı bir şekilde anlatmadan önce başvurunun değerlendirilmesi için öncelikle sizden birkaç asgari şartlar var bunları sıralamak istiyorum.

Bilmeniz Gerekenler

  • Green card çekilişine katılmanız için ya en az lise mezunu olmanız ya da son 5 yıl içerisinde bir meslekte 2 yıllık deneyiminiz olması gerekiyor.
  • Green card çekilişine başvurmanız için ingilizce bilmeniz gerekmiyor.
  • Aslında yazmayı düşünmüyordum ama çekilişe bazı ülkelerin katılması yasak fakat bu ülkeler içerisinde Türkiye olmadığı için problem yok.
  • Belirli bir yaş sınırı yok. Ancak minimum lise mezunu istedikleri için yine 18 diyebiliriz.
  • Sadece bir adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız var.(Fotoğrafın dijital ortamda olması gerekiyor. Fotoğrafçınızdan cd,usb yada mail yoluyla isteyebilirsiniz.)
  • Eğer evli iseniz eşiniz ve çocuklarınız 21 yaşın altında ise çocuklarınız da sizin haklarınızdan yararlanabiliyorlar.
  • Green Card başvuru zamanı her yılın ekim kasım ayları içerisinde 1 aylık süre içinde tamamlanır sonuçlar ise mayıs ayında açıklanır. (Genel bir yazı yazdığım için tarihler her yıl değişkenliik gösteriyor tam tarih vermiyorum.)

Bir sonraki yazımda başvuru sürecini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here